• Mały Miś w świecie wielkiej literatury

        •  

          W roku szkolnym 2019/2020 Gminne Przedszkole w Strażowie  przystąpiło do międzynarodowego projektu edukacyjnego „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. przy współpracy z wydawcą miesięcznika Bliżej Przedszkola. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola w Kolbuszowej. Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.

           

          W ramach projektu:

          • Codziennie czytamy dzieciom przez co najmniej 20 minut;
          • Zachęcamy rodziców oraz innych członków rodziny (babcie, dziadków, starsze rodzeństwo) do systematycznego czytania dzieciom w domu;
          • Zapraszamy nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół, rodziców i innych członków rodziny, a także gości spoza placówki, do czytania swoich ulubionych bajek , baśni
            i wierszy;
          • Misie mają okazję do poznania środowiska rodzinnego naszych wychowanków.

           

          Tegoroczna edycja projektu, oprócz czytania w przedszkolu i wizytach misiów
          w domach przedszkolaków, zawiera  również treści bliskie dzisiejszemu społeczeństwu zawarte w poszczególnych modułach:

           

          1. Mały Miś – Czytające przedszkolaki.

          2. Misiowy Wolontariat.

          3. Play with little Teddy Bear..

          4. Dzień Pluszowego Misia.

          5. Mały Miś i prawa dziecka.

          6. Bezpieczni z Małym Misiem.

          7. Zmisiowany dzień matematyki.

          8. Mali przedsiębiorcy.

           

           CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI  

          Pierwszym modułem w ramach programu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury", realizowanym w naszym przedszkolu był moduł "Czytające Przedszkolaki". Głównym celem było rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i zaszczepienie w nich miłości i szacunku do książek, zarówno poprzez czytanie w domu i przedszkolu.

          Motylki i Misie wybrały grupowe maskotki, które odbyły czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Wraz z Leonem 4-latki i Guciem 3-latki zabierały dzienniczek, które wspólnie z rodzicami uzupełniali - wpisywano tytuł utworu jaki został przeczytany a mali czytelnicy odrysowywali swoją rączkę i wykonywali pamiątkowy rysunek. Z opowieści maskotek, które wracały do przedszkola po spędzeniu czasu w domach dzieci wynikało, że podobały im się te podróże, a podczas nich Motylki i Misie bardzo się o nich troszczyli.

          Projekt inaugurował także czytanie w przedszkolu - zarówno przez nauczycieli jak i zaproszonych gości. Naszą placówkę odwiedzili w tym celu rodzice jak również przedstawiciele różnych zawodów - pani z Biblioteki Publicznej, policjant, lekarz, studenci medycyny.

          Zarówno zajęcia w przedszkolu jak i podróże maskotek po domach wzbudziły zainteresowanie dzieci. Mamy pewność, że działania te mają znaczący wpływ na rozwój umysłu, psychiki i osobowości dzieci, stymulują ich rozwój poznawczy oraz przełożą się na zaciekawienie dzieci książkami i w przyszłości bez namowy będą sięgać po literaturę.

           

           MISIOWY WOLONTARIAT              

          W naszym przedszkolu został również zrealizowany moduł „Misiowy wolontariat”. Dzieci wraz z rodzicami przynosili karmę oraz akcesoria dla zwierząt, aby wspomóc psy i koty mieszkające w Azylu u Majki. Także czynnie włączyli się w akcję zbierania plastikowych nakrętek na rehabilitację Milenki. Najważniejszym celem było ukazanie przedszkolakom, że wiele może zależeć od nich i mogą przyczynić się do polepszenia warunków życia ludziom jak i zwierzętom. W tym module Miś uczy dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym i odpowiedzialności za otaczający świat. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

            PLAY WITH LITTLE TEDDY BEAR

           Celem tego modułu było rozwijanie kreatywności dzieci oraz rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim .Dzieci wspólnie z nauczycielem przygotowały rysunki naszego Misia Leona oraz stworzyły  „Misiowy słownik obrazkowy”  z najważniejszymi słowami. Była to świetna zabawa oraz możliwość do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. Po skończonych zajęciach dzieci jeszcze długo bawiły się opaskami-misiami oraz innymi pomocami stworzonymi na potrzeby tego modułu.

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           Realizacja modułu: „Dzień Pluszowego Misia” to wspólne obchody Dnia Pluszowego Misia w duchu rozwijania czytelnictwa. Zabawy czytelnicze i rytmiczno – taneczne  z misiami.

           Celem tych zajęć było:

          - umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnych,

          - aktywne włączenie dzieci do przygotowania i uatrakcyjnienia wspólnego świętowania,

          - nabywanie umiejętności zabawy w zespole,

          - kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,

          - tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć,

          Efektem finalnym do zaprezentowania w przedszkolu był „Kodeks dobrych praktyk czytelniczych”, który został wykonany przez dzieci.

           

             MAŁY MIŚ I PRAWA DZIECKA

           Mały Miś zachęca do przypomnienia podstawowych praw najmłodszych.
          W grupie 6- latków  zostały przeprowadzone zajęcia nt. praw dziecka, które przybliżyły m. in. mini-bajeczki/historyjki napisane przez Misiową Mamę.

           Celem tych zajęć było:

          • zapoznanie dzieci z ich prawami wynikającymi z Konwencji o prawach dziecka
          • zapoznanie ze znaczeniem słów prawo i obowiązek,
          • uświadomienie dzieciom, że oprócz praw mają również obowiązki,
          • wdrażanie do wspólnego tworzenia i respektowania zasad grupowych,
          • rozwijanie umiejętności oceny własnego postępowania w kontekście przyjętych zasad,
          • rozwijanie umiejętności komunikacji z innymi ludźmi, w tym: uważnej obserwacji i  słuchania oraz wyrażania własnych oczekiwań wobec innych ludzi,
          • wdrażanie do postawy tolerancji wobec innych ludzi, poprzez dostrzeganie różnic i podobieństw między dziećmi, wdrażanie do postawy wrażliwości na potrzeby innych ludzi,
          • rozwijanie zainteresowania życiem rówieśników w innych krajach świata poprzez zwracanie uwagi na różnice kulturowe,

          Efektem  finalnym  do zaprezentowania w przedszkolu były zajęcia na temat praw dziecka.

           

           

          BEZPIECZEŃSTWO

          Wszystkie przedszkolaki realizowały kolejny moduł w ramach czytelniczego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem tematem przewodnim było bezpieczeństwo. Przez cały tydzień prowadzone były zajęcia o sytuacjach, w których powinniśmy skorzystać z numeru 112, jaką służbę ratowniczą należy wezwać do jakiej sytuacji, utrwaliliśmy numery alarmowe. Rozmawialiśmy również o zachowaniu dzieci, przebywających w domu czy bawiących się na dworze, w stosunku do obcych osób. Efektem naszej pracy było wykonanie plakatów na temat bezpieczeństwa.

           

          ZMISIOWANY DZIEŃ MATEMATYKI

          Celem tego modułu jest rozwijanie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych. Nauczyciel wspólnie z dziećmi kończy opowieść matematyczną Misiowej Mamy i wspólnie wykonują do niej potrzebne liczmany. U nas to były wycięte misie oraz cyferki. Dzieci pod kontrolą nauczyciela wymyślały zadania i wspólnie wykonywali je na dywanie. Radości nie było końca bo każdy chciał wymyślać treści zadania i próbować dodawać misie. Dzieci poprzez zabawy matematyczne rozwijały również swoją wyobraźnię.

           

          MALI PRZEDSIĘBIORCY

          Ten moduł zakłada promowanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz przekazywanie im wiedzy z szeroko pojętej edukacji ekonomicznej. Przedsiębiorczy przedszkolak to dziecko samodzielne w każdej dziedzinie, umiejące podejmować decyzje, kreatywne i zdobywające wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Ze względu na stan epidemiologiczny w naszym kraju chętne dzieci wraz z rodzicami mogą wykorzystać zestaw zabaw i zadań do wykonania umieszczone w zakładce  Zadania z przedsiębiorczości.

           

    • Kontakty

      • Gminne Przedszkole w Strażowie wchodzące w skład Zespołu Szkół w Strażowie
      • tel. sekretariat szkoły (17) 7711 854
      • tel. do przedszkola (17) 7711 860
      • wicedyrektor d/s przedszkola: Ewa Nowak (17) 23-00-330 (kontakt przez e-mail: gpstrazow@wp.pl)
      • intendentka przedszkola: Agnieszka Szpyrka (17) 23-00-331
      • logopeda: Agnieszka Drąg (17) 23-00-332 czwartki od 7:30 do 9:00
      • 36-073 Strażów 270 36-073 Strażów Poland
      • EBS 35 9176 1048 2001 0006 8345 0001
      • godziny otwarcia przedszkola od 6:30 do 16:30
    • Logowanie