• Nauka korzystania z toalety

• Przedszkole to pierwsza szkoła życia, w której maluchy uczą się podstawowych zasad zachowania w grupie. To rodzice powinni pokazać dzieciom, jak jeść samodzielnie, jak się ubierać, jak dbać o higienę. Nie zawsze jest to nauka zakończona sukcesem. Dlatego w ostatnim czasie w grupie Motylków odbyły się zajęcia mające na celu naukę samodzielności w toalecie. Przedszkolak, który jest samodzielny, czuje się pewny i nieskrępowany. Dzieci były zachwycone zajęciami a i śmiechu było co nie miara.

• Wizyta w kościele 5 i 6-latków

• W dniu 25 marca 2022 w ramach lekcji religii 5 i 6 latki były w parafialnym kościele aby obejrzeć wnętrze świątyni i poznać stacje drogi krzyżowej.

Irena Barnat

• Zajęcia w bibliotece

• Dzieci z grupy 5-latków postanowiły skorzystać z zaproszenia i odwiedzić w bibliotece panią Agnieszkę, która opowiedziała i zilustrowała przy pomocy teatrzyku kamishibai bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Na podstawie wysłuchanego utworu i odnosząc się do swoich doświadczeń dzieci rozmawiały o marzeniach. Oczywiście nie obyło się również bez oglądania różnych ciekawych bajek, które można wypożyczyć. Dziękujemy za ciekawe zajęcia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Paulina Łączak

• Solidarni z Ukrainą

• W związku z panującą sytuacją na Ukrainie, licznymi pytaniami dzieci i rozmowami między nimi o wydarzeniach mających miejsce u naszych sąsiadów, w starszych grupach przeprowadziliśmy zajęcia pt. "Razem z Ukrainą". Celem ich było poznanie kultury, tradycji i obyczajów naszych sąsiadów, ich barw i symboli narodowych, ulubionych potraw, zabaw na podstawie filmu edukacyjnego "Ola i Ukraina". Przeprowadzona została również pogadanka na temat aktualnej sytuacji. Zwróciliśmy uwagę na możliwe formy pomocy uchodźcom. Na znak solidarności tworzyliśmy różne prace nawiązujące do barw narodowych Polski i Ukrainy.

Jolanta Szubart, Paulina Łączak

• Dzień Kolorowej Skarpetki w najmłodszej grupie Motylków

• 21 marzec- choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W naszym przedszkolu już od najmłodszych grup zaczynamy uczyć dzieci tolerancji dla wszystkich ludzi, zdrowych oraz tych którzy są chorzy. Wszystkie dzieci pamiętały i założyły kolorowe skarpetki aby w ten dzień wspólnie zjednoczyć się. Przedszkolaki dowiedziały się z jakimi problemami dnia codziennego borykają się chorzy na zespół Downa. Wszystkie dzieci podczas zajęć były bardzo przejęte i wiedzą że każdy człowiek jest bardzo wartościowy mimo że nie wszyscy są zdrowi.

• Makaronowe szaleństwa w 6-latkach

• Kolorowy makaron to oprócz licznych wrażeń dotykowych i wzrokowych, także możliwość degustowania, segregowania, mieszania kolorów i kształtów. Najwięcej emocji wzbudziło u dzieci barwienie makaronu bibułą. Z kolorowego makaronu 6-latki tworzyły barwne obrazki, sortowały kolory i nawlekały. Korale i bransoletki były wspaniałym prezentem dla dziewczynek od kolegów z okazji Dnia Kobiet.

• Bal karnawałowy

• Jak co roku w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal karnawałowy”. Rodzice przygotowali dla swoich pociech ciekawe i barwne stroje karnawałowe, a ich pomysłowość  nie miała granic. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Nauczycielki dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka w wykonaniu DJ Kubusia ze Stalowej Woli zachęcała je do tańców. W tym dniu nie zabrakło zabaw i konkursów a niespodzianką były także balony dla każdego dziecka. O dostarczenie ich i napełnienie postarał się Świat Balonów z Łańcuta.

• DZIEŃ DINOZAURA u Motylków

• Niezwykłym przeżyciem były również tatuaże świecące w ciemności. Dzieci z grupy 3-4 latków były zachwycone.

26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. We wtorek rozpoczęliśmy w przedszkolu niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia nasza sala przedszkolna zmieniła się w park jurajski. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił eksperyment polegający na wykluwaniu dinozaurów z jajek znalezionych na strychu. Niezwykłym przeżyciem były również tatuaże świecące w ciemności. Dzieci z grupy 3-4 latków były zachwycone.

• WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY W “MOTYLKACH”

• Kącik przyrody jest doskonałym miejscem do prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

Dzieci z grupy MOTYLKI postanowiły stworzyć takie miejsce w swojej sali.

Do przygotowanych pojemników dzieci posadziły cebulkę oraz posiały nasiona rzeżuchy i kwiatów. Podczas tych działań obserwowały kształt, wielkość i kolor nasion.

Przedszkolaki wiedząc, że rośliny potrzebują wody do wzrostu, więc każdego dnia dbały o hodowlę, pamiętały o podlewaniu roślin. Obserwowały różnicę w kiełkowaniu i wzroście. Cieszyły się każdą dostrzeżoną zmianą. Nie mogły się doczekać, kiedy rzeżucha, kwiaty i szczypiorek urosną.

Kącik spełnił swoją rolę w poznawaniu przyrody oraz  jak ważne jest oświetlenie oraz nawadnianie roślin. Same zauważały i wyciągały wnioski, badały, eksperymentowały i obserwowały.