Z myślą o witaminkach w jednym z październikowych dni postanowiliśmy zrobić pyszny sok jabłkowy. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości warzyw i owoców a przekonanie to doskonale wpisuje się w wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Wcześniej dzieci zapoznały się z urządzeniem do wyciskania soku- sokowirówką i jego działaniem. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ był bez środków konserwujących i bez dodatku cukru. Należy nadmienić, że soki mają nie tylko właściwości profilaktyczne i lecznicze ale również odmładzające.
W dniu 17 października 2018 roku odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Jest to wprowadzenie dzieci w społeczność przedszkolną. Dzieci zaprezentowały to,co do tej pory się nauczyły: wiersze, piosenki i tańce. Każde dziecko zostało „pasowane” przez panią dyrektor Agatę Gunię Buk, oraz każdy maluszek dostał od wychowawczyni dyplom i biret. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i tańców z rodzicami. Na zakończenie wszyscybiesiadowali przy wspólnym stole. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dziecii rodziców.
Wszyscy dobrze wiedzą, że najwięcej witamin znajduje się w owocach i warzywach, dlatego też dzieci z grupy młodszej przyniosły je na zajęcia. Każde dziecko mogło je dotknąć, skosztować i posegregować. Dzieci dowiedziały się też, że najzdrowsze są soki wykonane z naturalnych warzyw i owoców, a smakują jeszcze bardziej, gdy są wykonane przez same dzieci. Sok, który robiliśmy był bez dodatku cukru i konserwantów. Degustacja udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.
Ogromną radość sprawiło przedszkolakom zamontowanie pod sufitem ramienia, na którym umieszczony jest projektor. W sali mamy bardzo dobry dostęp do internetu więc nauczycielki wykorzystują jego zasoby podczas swoich zajęć dydaktycznych.
Projektor i tablica oprócz wartości edukacyjnych dają możliwość aktywnej rozrywki, którą dzieciaki bardzo lubią. Ekran umieszczony wysoko jest doskonale widoczny i daje możliwość naśladowania ćwiczeń i zabaw nie tylko podczas zajęć z języka angielskiego ale także innych.
Do widzenia chłopcy,
dziewczynki żegnajcie,
o naszym przedszkolu
nie zapominajcie.
Przedszkolaki i ich rodzice, w piątek 22 czerwca, spotkali się na ostatniej w tym roku szkolnym uroczystości – uroczystości pożegnania przedszkola. Pożegnaliśmy 21 przedszkolaków, którzy po wakacjach, rozpoczną edukację w szkole. Zakończyły pierwszy etap edukacji – edukacji przedszkolnej i wkroczyły w życie szkolne.
Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu, to cenny skarb, który ze sobą zabiorą. To, czego nauczyły się w przedszkolu, to pierwszy bagaż doświadczeń: pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza książka, pierwsza ocena ich pracy. To niezatarte wspomnienia ich dzieciństwa, ważne…. a może nawet najważniejsze. To dla rodziców i nauczycieli starszaki dedykowały program artystyczny – wspólnie śpiewały piosenki na pożegnanie i prezentowały inscenizację o łące w przepięknych strojach. Oczywiście promocją do szkoły był dyplom ukończenia przedszkola i pamiątkowa książka. Wraz z wicedyrektor i rodzicami wręczyliśmy nagrody i życzyliśmy dzieciom powodzenia – by wykorzystały wiadomości i umiejętności zdobyte w przedszkolu i wzbogacały je w szkole.
Jolanta Szubart
Składamy serdeczne podziękowania dla pani Zofii Markiewicz za uszycie wspaniałych strojów dla naszego zespołu tanecznego "Mali Strażowianie".
Dziękujemy serdecznie rodzicom za współpracę, a przedszkolakom życzymy miłego wypoczynku podczas wakacji!
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała został rozstrzygnięty. Jury wyróżniło i nagrodziło najlepsze prace.
Lista nagrodzonych osób:
I miejsce Oliwier Nawojski z ZS w Malawie
II miejsce Weronika Wisz z ZS w Strażowie
II miejsce Sabina Gaweł z GP w Palikówce
III miejsce Dagmara Murdza z ZS-P w Krasnem
Wyróżnienia:
Emilia Jachowicz z ZS w Strażowie
Aleksandra Żurawska z ZS w Malawie
Nina Rejman z GP w Palikówce
Maja Żuk z ZS-P w Krasnem
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie, a szczególne podziękowania składam pani Marii Troninie za organizację tego przedsięwzięcia.
29 maja 2018r przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielkami wyruszyły autokarem na piknik do „Czterech Pór Roku” do Rudnej Małej . Celem imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw a także dostarczenie uczestnikom wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Nie zabrakło tańców, konkursów, baniek mydlanych. Najważniejszą atrakcją było malowanie twarzy oraz przebieranie się w stroje bajkowe. W czasie pikniku wszyscy mogli zasmakować: soków ciast, słodyczy i grillowanych kiełbasek. Miłym akcentem było wręczenie małych upominków przygotowanych przez mamę przedszkolaka p. Esterę M. Ta uroczystość łączyła ze sobą trzy ważne dla rodziny święta; Dzień matki, Dzień dziecka i Dzień taty. Dzięki wspólnej zabawie i pracy udaje się zintegrować osoby skupione wokół przedszkola.
Gratulujemy naszym przedszkolakom pięknego występu i zajęcia I miejsca podczas Gminnego Konkursu tańców narodowych i ludowych „Tańcowała Polska cała” w Krasnem, a pani Irenie Barnat dziękujemy za tak wspaniałe przygotowanie dzieci.
W dniu 14.05.2018 r w naszym przedszkolu starsza grupa „Misie” uczestniczyła w lekcji bibliotecznej przygotowanej przez panią Agnieszkę Furman. Okazją do tego spotkania była Ogólnopolska Akcja „Tydzień bibliotek”. Głównym celem tego spotkania było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać bajkę Ewy Stadtmuller pt. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” przedstawioną metodą kamishibai. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem oraz zaproszeniem dzieci do odwiedzania bibliotek na terenie naszej gminy.
Już od czternastu lat 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – 7 maja zorganizowaliśmy obchody tego święta w naszym przedszkolu. Z tej okazji przygotowaliśmy montaż słowno – muzyczny oraz tańce narodowe i regionalne dla wszystkich zaproszonych gości – Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie, Pani Wicedyrektor, pracowników Przedszkola oraz młodzieży II klasy Gimnazjum. Celem tej ważnej uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji, jak również rozbudzanie u dzieci potrzeby poznawania historii o własnym narodzie. Przedszkolaki z biało - czerwonymi kotylionami w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Ponadto wspólne zabawy ze wszystkimi zebranymi wprowadziły wiele radości i uśmiechu, a młodzieży wspomnień lat przedszkolnych.
Dnia 27 kwietnia uczciliśmy w szkole wielkie święto narodowe, jakim jest rocznica uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3-go Maja. Klasa II gimnazjum, przygotowana przez p. Marcina Tonię, poprowadziła studio telewizyjne i przybliżyła nam wydarzenia z XVIII w. Kolejnym punktem programu były tańce w wykonaniu 5 – latków przygotowanych przez p. Irenę Barnat. Niczym w „Tańcu z gwiazdami” dziewczęta i chłopcy zaprezentowali wiązankę naszych narodowych tańców. Były zarówno krakowskie, jak i rzeszowskie. Dzieci w pięknych, ludowych strojach śpiewały i tańczyły porywając ze sobą publiczność.
Święta Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei. Dnia 27marca w naszym przedszkolu zorganizowano śniadanie wielkanocne. Celem spotkania było wprowadzenie najmłodszych w nastrój Świąt Wielkanocnych. Na tę okoliczność dzieci z grupy Kotki wystąpiły z krótką częścią artystyczną nawiązującą do symboliki świąt i znaczenia pokarmów. Tego dnia wszyscy wspólnie zasiedliśmy do świątecznie udekorowanego i zastawionego w pokarmy stołu, aby w gronie najbliższych kolegów, pracowników przedszkola i przedstawicieli rady rodziców podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia. Wielkanocny Zajączek obdarował zgromadzonych czekoladowym jajkiem a pani wicedyrektor E. Nowak życzyła wszystkim DOBRYCH, SPOKOJNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT!!!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy odbyło się w grupie Kotki zajęcie otwarte z rodzicami. Maluszki przedstawiły krótką część artystyczną utrwalającą wcześniej poznaną wiedzę na temat tradycji wielkanocnych, zwyczajów i obrzędów. Rodzice zostali włączeni do aktywnego uczestnictwa poprzez tańce i zajęcia plastyczne. Wspólnie ze swoimi pociechami ozdabiały jajko styropianowe kolorową bibułą przez co miały okazję wykazać się własną inwencją twórczą. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy degustowaliwielkanocną babkę. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Tego typu zajęcia umiliły dzieciom oczekiwanie na zbliżające się święta.
Swoją radość z okazji Pierwszego Dnia Wiosny nasze przedszkolaki mogły wyrazić w trakcie wyjazdu do sali zabaw Kolorowy Świat w Rzeszowie. Dzieciaki korzystały z licznych atrakcji – basen z tysiącami kuleczek, liczne tunele, ściany wspinaczkowe, zjeżdżalnie, labirynty. Zadowolone i pełne wrażeń przedszkolaki wróciły z nadzieją, że wiosna zagości u nas już na dobre, przynosząc wiele nowych inspiracji do zabaw.
Plastyczny konkurs logopedyczny „ WIERSZYKI ĆWICZĄCE JĘZYKI” został zakończony. Prowadząca, pani Agnieszka Drąg, która pracuje w naszym przedszkolu jako logopeda, wręczyła dzieciom nagrody książkowe oraz piękne dyplomy. Nagrodzone dzieci to: Ola Kurcek, Nikola Szuberla, Aleksandra Dybowska i Emilia Jachowicz. Gratulujemy naszym przedszkolakom!
15 marca dzieci z grupy KOTKI rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody- same sadziły kwiaty cebulowe; żonkila i hiacynta. Zapoznały się z sianiem rzeżuchy, sadzeniem dymki na szczypiorek oraz pietruszki na natkę. Pomysł sadzenia bardzo spodobał się maluszkom, które z dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę. Zajęcia te miały na celu poszerzanie wiadomości przedszkolaków na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz bezpośredniej obserwacji wzrostu.
Bardzo cenną formą współpracy z rodzicami są zajęcia otwarte. Są doskonałą okazją poznania własnego dziecka, jego przedszkolnych przyjaciół. Mają na celu pokazanie rodzicom w jaki sposób można połączyć zabawę z nauką. Udział w tego typu zajęciach pozwala im poznać wszelkie aspekty życia przedszkolnego, obserwować swoje dziecko podczas zajęć wśród rówieśników, ukazać jego umiejętności i zasób wiadomości. Nawet najpełniejsza informacja nauczyciela nie zastąpi tego co zobaczy rodzic przebywając z dzieckiem bezpośrednio na takim zajęciu. Tak też było 16 lutego w grupie KOTKI gdzie rodzice mogli się uczyć i bawić wspólnie ze swoimi pociechami. Dziękuję pani dyr. Agacie Guni Buk i wszystkim rodzicom za udział w zajęciach.
Ach co to był za bal! W przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie: królewny, pszczółki, piraci, kowboje i wiele innych. Trudno było rozpoznać dzieci, bo kreatywność rodziców była imponująca. Przedszkolaki wyglądały bajecznie i kolorowo. Bal karnawałowy prowadził DJ MAYK, który przygotował dla dzieciaków wiele zabaw i konkursów, takich jak np. taniec z balonikiem. Oczywiście znalazło się coś słodkiego podczas chwili relaksu. Przedszkolaki były w tym dniu zmęczone ale szczęśliwe.
W dniu 22.01.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców dzieci 5 letnich. Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję przedstawić rodzicom Jasełka przygotowane przez panią Jolę Szubart. Następnie wykazały się swoimi umiejętnościami tanecznymi w tańcach przygotowanych przez panią Irenę Barnat. Nasze wspólne spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne przygotowanie przez Marię Troninę. Zajęcia przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy odwiedzili nasze przedszkole.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe dni, w których dane nam jest okazać wdzięczność naszym dziadkom za ich bezwarunkową miłość do swoich wnucząt. Każdy z nas, kto spędził z babcią czy dziadkiem swoje dzieciństwo, wie, jak wiele uczuć i pięknych momentów doświadczył w kontakcie z tymi kochanymi osobami. Ci z nas, którym nie było to dane, z pewnością nie raz odczują pustkę w sercu. Czasami wydaje nam się, iż święta te istnieją od zawsze, jednakże historia obchodzenia tych dni w Polsce jest dość krótka. 21 stycznia 1965r. w Poznaniu miała wystąpić Mieczysława Ćwiklińska. Tego dnia przypadały jej 85 urodziny, a w wystawianej sztuce pt. „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona odgrywała właśnie rolę babci. I takie były początki powstania Dnia Babci. Obchody Dnia Dziadka rozpoczęły się w latach 70, od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Kochamy babcię i dziadka za to, że są! Za każdą spędzoną chwilę i przekazane nam wartości ,które przecież zostaną na zawsze. Uroczystość przygotowana na tę okoliczność przez grupę „Kotki” jest podziękowaniem za wszystko co robią dla swoich wnuków. Warto wpajać młodemu pokoleniu okazywanie szacunku dla ludzi starszych, uszanowania ograniczeń fizycznych, a przede wszystkim ich prawa do odpoczynku i rozwijania własnych pasji, gdyż za kilkanaście lat też zostaną dziadkami.