• Doświadczenia i eksperymenty

• Ekperyment, jak oddzielić sól od pieprzu, czyli zabawa w Kopciuszka

Kopciuszkowi udało się w jedną noc oddzielić mak od popiołu, a czy nam uda się oddzielić sól od pieprzu? Oczywiście, że tak.

Potrzebne będą:

• Napompowany balon
          • Sól
          • Pieprz

Na talerz wysypujemy sól i pieprz.

Następnie pocieramy balonem o włosy, żeby go naelektryzować i przykładamy do wysypanych substancji.

Obserwujemy i słuchamy,  co się dzieje!  Pieprz przylepia się do balonika- jest lżejszy niż sól, dlatego ona zostaje na talerzu. Przy okazji możemy usłyszeć ciekawe dźwięki!

Pomysł zaczerpnięty z bloga : http://wiecbawmysie.blogspot.com

Dziś Drogie Dzieci pokażemy Wam jak wywołać deszcz, ale nie taki zwykły tylko kolorowy! Oczywiście nie będzie nam kapał na głowy, ponownie zamkniemy go w słoiku. Gotowi?

EKSPERYMENT Z PIANKĄ DO GOLENIA

Potrzebne:
          – słoik
          – woda
          – pianka do golenia
          – barwniki spożywcze
          – pipeta lub strzykawka

Wykonanie jest bardzo proste: słoik napełniamy wodą do 3/4 wysokości, na pozostałą część wyciskamy piankę do golenia (nie musi być równo z wieczkiem słoika, spokojnie może wystawać), a za pomocą pipety zakraplamy kolorową wodę na tę mieszankę.

Już po chwili nasza piankowa chmura jest przepełniona kolorowym płynem, a my możemy zaobserwować bardzo ciekawy efekt.

Jak założyć hodowlę fasoli? - instrukcja dla naszych przedszkolaków.

Co jest potrzebne?
          - 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę "Jaś", bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
          - słoik 0,25 l
          - podstawka - miseczka pod słoik
          - gaza
          - gumka recepturka

Co zrobić?
          Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

Tak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana hodowla:

Co zrobić z rośliną?
          Najlepiej byłoby posadzić ją do ziemi, gdyż hodowla wodna nie zapewni jej warunków wystarczających do pełnego rozwoju - po pewnym czasie liście zaczną żółknąć i roślinka zginie. W Polsce tradycyjnie sadzi się fasolę po imieninach Zofii, które przypadają 15. maja. Jeśli Twoją fasolę wsadzisz do ziemi wcześniej istnieje ryzyko, że zniszczą ją wiosenne przymrozki, a zatem najlepiej byłoby zapewnić jej warunki szklarniowe.
          Jeżeli nie masz możliwości zapewnienia Twojej roślinie dalszego rozwoju w ziemi - Ty decydujesz o jej dalszych losach. Możesz postarać się hodować ją jak najdłużej, albo podjąć decyzję o zakończeniu hodowli - możesz wtedy na pamiątkę zasuszyć jej liście lub kwiaty (jeśli się ich doczekasz), albo zrobić fotografie czy rysunki (jeśli lubisz rysować).
          Polecam taką hodowlę każdemu dziecku ponieważ każdego dnia można obserwować wzrost roślinki. Dzieci także będą uczyć się systematyczności i dbania o własną hodowlę.

KRYSTALIZACJA SOLI

Krystalizacja soli to doświadczenie, które kojarzy większość dorosłych jako pracę domową ze szkoły. Czasy się wcale nie zmieniły i to nadal popularne i ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dziś mamy dla Was opis i film jak zrobić eksperyment z hodowlą kryształów z soli, cukru lub sody krok po kroku.

Tworzenie kryształów z soli kuchennej (chlorku sodu) w doświadczeniu, które prezentujemy to krystalizacja. Poniżej opisuję wykonanie naszego doświadczenia z użyciem soli. Jednak zamiennie można użyć też cukru lub sody. Dla jeszcze większej ilości ciekawych obserwacji możecie przygotować kilka słojów do obserwacji z różnymi roztworami i ustawić je w domu w różnych miejscach. Przy kaloryferze, na półce, w lodówce. Zobaczycie wtedy jak dany roztwór się zmienia i tworzy kryształy w zależności od temperatury jaka panuje wokół.

Zapewne zobaczysz, gdzie kryształy powstaną szybciej, gdzie wolniej, a gdzie będą drobniejsze lub bardzo duże.
          Jak założyć hodowlę kryształów?
          1. Wlej do słoika bardzo ciepłą wodę, tak do ponad połowy około 2/3 wysokości.

2. Wsyp kilka łyżek soli i mieszaj, tak długo, aby sól rozpuściła się w wodzie.

3. Dodaj ponownie sól i mieszaj tak długo, aż sól się rozpuści. Jeśli pomimo mieszania sól nie będzie się już rozpuszczać, tylko opadnie na dno, wtedy przestajemy ją dodawać i otrzymaliśmy roztwór nasycony.

4. Możesz teraz opcjonalnie dodać kilka kropli barwnika.

5. Na środku patyczka lub kredki przywiązujemy bawełniany sznurek lub nitkę.

6. Kładziemy patyczek na krawędziach słoika, tak aby sznurek był zanurzony w wodzie. Jeśli sznurek nie będzie chciał opaść na dno możesz przywiązać do jego końca spinacz, który go obciąży i zatrzyma w wodzie.

7. Odstaw solankę w bezpieczne, suche miejsce, np. na parapet. Po kilku dniach na sznurku powinny pojawić się kryształy

Zachęcamy do zabawy i wykonania prostych eksperymentów z balonami, które można wykonać wspólnie z dziećmi w domu, przy użyciu prostych przedmiotów. Takie zajęcia dostarczą dużo frajdy, jak również niecodziennej wiedzy. Udanej zabawy!

Strona z pomysłami na eksperymenty:

Dziecięca fizyka, przyroda, chemia.

Motto: Każde dziecko na każdym etapie rozwoju można efektywnie nauczać każdego przedmiotu.
          Jerome Bruner

Polecamy Zabawy z Ciocią Asią: malowanie w mleku, eksperyment z pieprzu i jak zrobić pszczołę:

Proponujemy przepisy na łatwe i sprawdzone doświadczenia, które można zrobić z dziećmi
          w domu, przy użyciu prostych składników i przedmiotów: