• Zabawy matematyczne


        • Domowa matematyka

          Oto dwie propozycje zabaw matematycznych dla dzieci młodszych:

          1. Przypinanie klamerek - rysujemy dowolną liczbę przedmiotów, np. samochodów, kwiatów itp., obok umieszczamy tabelkę z cyframi (jedna musi odpowiadać liczbie przedmiotów narysowanych). Z tyłu dobrze jest napisać właściwą cyfrę jako podpowiedź albo sprawdzenie. Dajemy dziecku razem z klamerkami. Zabawa jest o tyle fajna, że dziecko liczy i rozpoznaje tyle cyfr, ile chce w danym momencie, dodatkowo ma zaangażowane ręce- ćwiczy chwyt pęsetkowy, ale jednocześnie łączy naukę z ruchem, a to sprzyja lepszemu zapamiętaniu.

          2. Wylepianka – ćwiczymy znajomość cyfr od 1-9, a przy okazji rozwijamy sprawność manualną. Przygotowujemy prostokątne kartoniki, z lewej strony piszemy cyfrę. Zadaniem dziecka jest wyklejenie z plasteliny odpowiedniej ilości kropek. Można wyklejać na gotowych kropkach (młodsze dzieci) albo zostawić puste miejsce obok cyfry.

           

          Pomysły zaczerpnięte z bloga http://wiecbawmysie.blogspot.com


          Matematyczne domino

           Doskonała zabawa dla 5  i 6-latków, która doskonali dodawanie do 10.

          Potrzebne materiały:

          - drewniane klocki (sześciany)

          - czarny marker

          Przygotowanie:

          Klocki dzielimy po przekątnej i piszemy cyfry od 1 do 9 na każdym z pól. Cyfry można wpisywać w dowolnej kolejności, nie ma to większego znaczenia.

          Przebieg zabawy:

          Zabawa polega na dokładaniu cyfr do siebie, tak, by dopełniać do 10. Losujemy po jednym sześcianie i dokładamy tam, gdzie pasuje.  Doskonały pomysł na zabawę edukacyjną dla całej rodziny. Dziecko nieświadomie uczy się dodawać do 10, więc przyjemne łączymy z pożytecznym.


          ZABAWY MATEMATYCZNE W DOMU

          KLASYFIKACJA - wspomaganie rozwoju czynności umysłowych potrzebnych dzieciom do tworzenia pojęć. Jest to wprowadzenie dzieci do zadań o zbiorach i ich elementach.

          W naszym otoczeniu występuje wiele przedmiotów, które tworzą zbiory. Pierwsze zbiory związane są oddzielnie ze wspólną nazwą, dzieci układają np. piłki, klocki, lalki, samochody itp. Porządkują zabawki i przedmioty w sposób naturalny.

          Przykłady zabaw:

          ZABAWY Z GUZIKAMI:

          Cel: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania w życiu codziennym

          Wysypujemy guziki i układamy spodeczki, następnie proponujemy dziecku „podzielmy guziki według kolorów, ale żeby nam się nie myliło, oznaczymy spodeczki” – kolorujemy kartoniki na takie kolory, w jakich mamy guziki i układamy obok spodeczków. Po posortowaniu guzików pokazujemy kolejne podzbiory i pytamy: te guziki są… a te…”, aby wyraźnie dziecku zasygnalizować oddzielność zbiorów. Proponujemy inny podział guzików, ze względu na liczbę dziurek, na kartonikach rysujemy tyle kropek, ile jest dziurek: jedną dla guzików z „pętelką”, dwie dla dwóch dziurek i cztery dla czterech. Następnie dzielimy guziki i znowu podkreślamy podział na zbiory. Guziki można też podzielić ze względu na wielkość. Na 3 kartonikach rysujemy kółka – od najmniejszego do największego i dokonujemy podziału zbioru guzików ze względu na wielkość. W trakcie sortowania zapewne okaże się, że jest spory podzbiór guzików, których nie da się przyporządkować. Takie guziki odkładamy na osobny talerzyk.

           

          SKLEP

          Cel: Zgromadzenie doświadczeń logicznych, które przyczynią się do precyzyjnej klasyfikacji i kształtowania umiejętności definiowania obiektów u dziecka

          Kolejna zabawa polega na „kupowaniu i sprzedawaniu” guzików. Zabawę zaczynamy od posortowania guzików na małe, średnie i duże (dzielimy i oznaczamy jak w w zabawie I) oraz odrzucenia średnich. Następnie dziecko wybiera, czy chce sprzedawać guziki małe czy duże. Sklepy oddzielamy przesłoną. Następnie porządkujemy guziki (np. według zasady: pionowo kolory, poziomo liczba dziurek). Bawimy się: „Podobno w twoim sklepie są piękne guziki, wszystkie duże/małe, w takich kolorach (pokazujemy kartoniki) i z różną liczbą dziurek (też pokazujemy kartoniki). Chętnie kupię guzik niebieski z jedną dziurką, dziękuję. Teraz ty możesz kupić u mnie, jaki chcesz guzik?”. Kupujemy na zmianę, aż wszystkie guziki zostaną wymienione. Przejrzysty układ „kupionych” guzików pozwala dostrzec o jakie jeszcze guziki trzeba prosić, a przesłona czyni grę trudniejszą – jeśli jest to zbyt trudne, trzeba zdecydować, czy ją odsłonić, czy pozostawić.

           

          INTUICJE GEOMETRYCZNE -W przypadku pojęć geometrycznych ważne są osobiste doświadczenia dzieci: manipulacje pozwalające porównywać przedmioty, dostrzegać i koncentrować się na cechach podobnych i nazywać je.

           

          Przykłady zabaw:

          CZARODZIEJSKI WOREK

          Cel: Utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.

          Dziecko otrzymuje woreczek, w których znajdują się klocki w kształcie koła, kwadratu, prostokąta, trójkąta. figury geometryczne. Na hasło „Szukamy koła”, dziecko wyszukuje za pomocą dotyku odpowiedniej figury.

           

          KOSZ Z FIGURAMI

          Cel: Utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt. Kształtowanie umiejętność przeliczania w dostępnym zakresie i tworzenia zbiorów wg jednej cechy.

          Mamusia lub tatuś przygotowuje wycięte z kolorowego papieru figury geometryczne, które wkłada do koszyczka oraz talerzyki, na których przykleja po jednej figurze. Rozpoczyna zabawę od  recytacji wiersza:

          Koszyk pełen figur mam

          Pomieszały mi się tam.

          Bardzo proszę Cię Kochanie

          ułóż je zgodnie z kształtami.

          Dziecko segreguje figury na talerzyki oznaczone kartonikami z odpowiednim kształtem

          (trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt). Przeliczają ich ilość.

           

           WAŻENIE- podobnie jak pomiar długości jest potrzebną umiejętnością życiową. Realizacja tego zagadnienia wiąże się z organizowaniem zabaw i zajęć, w których dzieci mogą samodzielnie manipulować przedmiotami, porównywać je i oceniać ich ciężar (masę).

           

          Przykłady zabaw:

          Konstruowanie wagi z patyka, na środku którego przewiązujemy tasiemkę. Na końcach patyka umieszczamy takie same torby plastikowe (reklamówki jednorazowe) do których dzieci wkładają różne przedmioty i porównują ich wagę, określając co jest lżejsze, a co cięższe.

          Ważenie kilograma soli i pół kilograma chrupek kukurydzianych.

           

           POMIAR DŁUGOŚCI I PŁYNÓW - wprowadzenie dziecka w sens pomiaru należy zacząć do tego, co najbliższe: od własnego ciała. Dobrze jest pomóc dziecku rozdzielić to, co jest od niego większe (wyższe) od tego, co jest mniejsze (niższe).  Po doświadczeniach z mierzeniem siebie można pójść  krok dalej - pomiar długości przedmiotów przy pomocy stóp (mierzenie za pomocą tzw. tip topów), dłoni, łokci z czasem podjęliśmy próby mierzenia przedmiotów za pomocą innych przedmiotów (przy pomocy klocków).

           

          Przykłady zabaw:

          Pomiar czasu.Rodzić przygotowuje pierścień z szarego papieru oraz kilka białych i

          granatowych kółek. Dowiemy się jak to jest z dniem i nocą. Słoneczko wstało, zaczyna się dzień (kładzie białe koło na pierścieniu)- Gdy zachodzi, dzień się kończy. Jest coraz ciemniej, zaczyna się noc (kładzie granatowe koło za białym)…Rodzic powtarza te kwestie, a następnie mówi, by dziecko dokończyło zadanie. Gdy dziecko ułoży w odpowiedniej kolejności koła, odczytuje zapis: DZIEŃ- NOC- DZIEŃ- NOC……. Podobnie możemy wykonać zadanie ucząc dzieci dni tygodnia czy też miesięcy zastępując je innymi kształtami kartoników.

           

          Mierzenie krokami, stopa za stopą, łokciami, palcami.

          Ciekawe jaka jest odległość od tego miejsca do tego drzewa (wskazanie drzewa).Zmierzę krokami a ty licz głośno moje kroki. Teraz ty zmierz tą odległość swoimi krokami, a ja je policzę. Skąd różnica w pomiarze?

           

          Zmierzymy długość stołu. Nie zrobię tego  za pomocą kroków, ani stopa za stopą tylko pokaże Ci inny sposób: tak się mierzy łokciem (przesuwa łokieć do krawędzi stołu, wyrównuje, odmierza do końca palców i w to miejsce ponownie przykłada łokieć) Odmierzyłem dwa łokcie i został jeszcze kawałek.

          A teraz zmierzę stół dłonią….zmierzę go palcami….

          Dzięki tym pomiarom wiem jaka jest długość stołu: dwa łokcie, trzy dłonie i trzy palce. Następnie w/wykonane czynności pomiarowe wykonuje dziecko.

           

          Porównywanie długości dwóch sznurków;

          Podobieństwa narzędzi do mierzenia długości- miarka krawiecka,

          miarka stolarska, taśma miernicza, linijka szkolna.

           

          Pomiar wody w butelce.

          Dwie takie same butelki. Odmierzamy takie same proporcje wody.

          Wlewamy wodę do butelek. Jedna stoi pionowo, drugą układamy w poziomie. Obserwowanie i wyciąganie wniosków.

          Kilka butelek takiej samej pojemności, do których wlewamy różne

          ilości wody. W których butelkach jest więcej wody, a w których najmniej?

          Ile kubków wody mieści się w butelce?


          ZABAWY MATEMATYCZNE W DOMU

          ORIENTACJA PRZESTRZENNA - czyli kształtowanie umiejętności, które pozwolą dziecku dobrze orientować się w przestrzeni i swobodnie rozmawiać o tym, co się wokół niego znajduje.

           

          Przykłady zabaw:

          LEWA-PRAWA

          Cel: wprowadzenie stron lewa- prawa.

          Należy wykonać kilka podskoków, by przyspieszyć akcję serca. Odszukać, gdzie bije serce, rękę bliższą sercu zostawiamy na tym miejscu, bierzemy frotkę i zakładamy na tę rękę- informujemy - to lewa ręka.

          Zobaczymy co mamy po lewej stronie? (lewe ucho, oko, itp.)

          Wyciągnij do przodu lewą rękę- pokaż i powiedz, co widzisz po lewej stronie? itd. (to samo robimy z prawą stroną, ręką – frotka w tym czasie cały czas pozostaje na lewej ręce) .

           

          MARSZ POD DYKTANDO

          Cel: utrwalenie stron ( z frotką na lewej ręce)

          Dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej.

          -Idź w prawo 2 kroki…

          -Idź do przodu 3 kroki… do tyłu 1 krok…teraz 5 kroków w lewo, itd.

           

          TANIEC CZĘŚCI CIAŁA.

          Cel: kształtowanie świadomości własnego ciała.

          Rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.

           

          RYTMY - traktowane jako sposób rozwijania umiejętności skupienia uwagi na prawidłowościach i korzystania z niej w różnych sytuacjach. Jest to ważne przy nabywaniu umiejętności liczenia oraz dla zrozumienia sensu mierzenia.

           

          Przykłady zabaw:

          ZABAWY W ECHO

          Cel: dostrzeganie rytmu i układanie go.

          Powtarzanie słów lub krótkich tekstów z uwzględnieniem podanego rytmu, tempa, dynamiki, intonacji itp.

           

          KOLOROWE KORALIKI

          Cel: wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych i kontynuowania rytmów w sytuacjach zadaniowych.

          Mama lub tata przygotowuje koraliki w różnych kolorach lub kształtach. Układa przed dzieckiem wzór, np. O - ⌂ - O - ⌂ …..dziecko układa w takiej samej kolejności głośno określając kolor lub kształt koralika, np. koło- domek- koło- domek. Utrudniając zadanie dokładamy jeszcze inny kolor lub kształt koralika.

           

          PRZYCZYNA I SKUTEK. PRZEWIDYWANIE NASTĘPSTW- dzieci przedszkolne mają już świadomość, że ciekawość i głód wiedzy można zaspokoić, zadając pytania dorosłym. Oczekują od nich stosownych odpowiedzi i wyjaśnień.

           

          Przykłady zabaw:

          LUBIMY DOŚWIADCZENIA - ZABAWA W EKSPERYMENTOWANIE

          Cel: łączenie przyczyny ze skutkiem i przewidywanie następstw, ustalanie, które zmiany są, a które nie są odwracalne

          Przy stoliku przygotowujemy pojemnik z wodą i łyżeczki  dla każdego dziecka, dzieci kosztują wodę , określają jej smak, zapach, kolor; następnie do pojemnika z wodą wsypujemy sól , ( cukier)wspólnie obserwujemy  rozpuszczanie się soli w wodzie , kosztujemy,określamy smak, zapach, kolor, wspólnie ustalamy, że nie można soli wydobyć z wody, bo się rozpuściła, dzieci podają podobne przykłady ze swoich doświadczeń np.  cukier rozpuszczony w wodzie, farby itp.

           

          CZY COŚ SIĘ ZMIENI?

          Cel: kształtowanie rozumienia  przyczynowo- skutkowego, przewidywanie następstw

          Przygotowujemy  worek z różnymi przedmiotami, dzieci losowo wybierają przedmioty i  określają jego cechy, podają propozycje zmian  np. plastikowa łyżeczka  złamana  - można ją skleić , ale nie będzie już taka sama, gąbka – można ją zgniatać a ona ciągle jest bez zmian
          ( taka sama) itp wspólnie ustalamy, że niektóre przedmioty czy zjawiska nie mogą

          powrócić do stanu poprzedniego i należy pamiętać o tych zmianach, by ustrzec się  przed nieprzyjemnym doświadczeniem np. gorącą wodą można się oparzyć itp.

           

          CO BY BYŁO GDYBY?

          Cel: rozwijanie rozumowania przyczynowo- skutkowego, „ Co się może stać?, gdy.. wyznaczanie celu, potem planowanie czynności, które do niego prowadzą. Wspólne szukanie odpowiedzi na pytania.

          Co by było gdyby w mieście nie było sygnalizacji świetlnej ? ( po odpowiedzi przypominamy kolejne czynności jakie należy wykonać podczas przechodzenia przez ulicę)

          Co by było , gdyby w naszym mieście nie było znaków drogowych? (po odpowiedzi na pytanie  przypominamy sobie znane znaki drogowe)

          Co by było gdyby….. (dzieci samodzielnie wymyślają różne sytuacje i znajdują na nie odpowiedź ).

           

          LICZENIE- a także dodawania i odejmowania – obejmuje proces  począwszy od liczenia konkretnych przedmiotów przez liczenie na palcach aż do rachowania w pamięci.

           

          Przykłady zabaw:

          KLOCKI W RZĘDZIE LUB SZEREGU

          Cel: Zrozumienie, że po przestawieniu liczmanów nie zmienia się ich liczba.

           

          Dziecko układa w rzędzie (lub szeregu) np. klocki, liczy je głośno i mówi, ile ich  jest. Dorosły przekłada kilka i pyta: Czy teraz jest tyle samo klocków? Dziecko ponownie przelicza. W następnym ćwiczeniu to dorosły układa klocki, liczy je i oświadcza, ile ich jest.. Dziecko przekłada liczmany i pyta Czy teraz jest tyle samo klocków? Dorosły stwierdza: Tak nadal jest …….klocków. Jeśli chcesz możesz sprawdzić.


          Zabawy matematyczne dla starszaków:

            do druku: swinka.docx              do druku:smok.docx

           

           


          Zabawa matematyczna  Guzik z pętelką.

           Cel: usprawnianie umiejętności liczenia

          Pomoce: różne guziki, sylwety wycięte z kartonu: ptaki, kwiatki, słonko lub narysowane, wydrukowane

          Przebieg: Dzieci układają guziki na sylwetach wyciętych z kartonu (np. promyki słońca, płatki kwiatków itp.). Mogą przeliczać użyte guziki.

                       


           

           

           

           

    • Kontakty

      • Gminne Przedszkole w Strażowie wchodzące w skład Zespołu Szkół w Strażowie
      • tel. sekretariat szkoły (17) 7711 854
      • tel. do przedszkola (17) 7711 860
      • wicedyrektor d/s przedszkola: Ewa Nowak (17) 23-00-330 (kontakt przez e-mail: gpstrazow@wp.pl)
      • intendentka przedszkola: Agnieszka Szpyrka (17) 23-00-331
      • logopeda: Agnieszka Drąg (17) 23-00-332 czwartki od 7:30 do 9:00
      • 36-073 Strażów 270 36-073 Strażów Poland
      • EBS 35 9176 1048 2001 0006 8345 0001
      • godziny otwarcia przedszkola od 6:30 do 16:30
    • Logowanie